sv. Valentýn

Když jsem dnes vytahoval ze schránky poštu a následně ji třídil, uvědomil jsem si, jak ten čas rychle plyne. Přijde mi to jako včera, kdy jsem se připravoval na Vánoční večer, chodbami domova vonělo cukroví, všude kolem mne byla láskyplná atmosféra a při pohledu z okna jsem byl ohromen bohatou sněhovou nadílkou. No a teď tu máme únor, na většině místech už sníh roztává a všichni tak doufáme, že nás již sníh s doprovodem znatelného mrazu nepřekvapí. Věřím, že mluvím za všechny, kteří si také vyzkoušeli odolnost a pevnost svého já při nejrůznějších nedobrovolných stepařských momentech na kluzkém ledu zakončených pádem. Naopak by bylo příjemné, kdyby bylo co nejdříve tepleji, viďte?

Ale i kdyby tomu tak nebylo a my museli ještě nějakou chvíli čelit neohleduplné zimě, pak se nabízí jediná možnost, jak zimu bez umrznutí přežít. Určitě znáte ten příjemný pocit, kdy se na někoho těšíte a když jste s tím někým, je vám prostě skvěle, příjemně a nic vám nechybí. Navíc ten prožitek má „hřejivé účinky“. No, zkrátka, řeknu to polopaticky. Zahřejte se láskou! Tedy s výjimkou tzv. horké lásky v restauracích, která vás zrovna moc nezahřeje.

A zrovna měsíc únor nabídne o možnost navíc. Tou možností myslím svátek sv. Valentýna! Kdysi dávno ve starověkém Římě se v předvečer tohoto dne do „urny lásky“ vložily lístky se jmény dívek. Poté si každý mladý muž vzal jeden lístek a dívka, jejíž jméno si vylosoval, měla být v následujícím roce za něj provdána. Jednalo se o svátek Luprecalia. Pověst také tvrdí, že je svátek svatého Valentýna známý díky knězi Valentýnovi, který tajně přes zákaz vládce Říma Claudiusse II. oddával vojáky. Vládce se totiž obával toho, že by vojáci chtěli zůstat doma s rodinami a nešli do boje. Bohužel na to Claudius II. přišel, kněze Valentýna zatknul a popravil právě 14. února. Svátek Luprecalia splynul s oslavami mučednictví Svatého Valentýna a vznikl romantický svátek, který je nyní slaven 14. února. Až od 20. století se svátek začal slavit tak, jak ho známe teď, do té doby moc známý nebyl.

Tento svátek připadá na 14. února a patří všem zamilovaným. Je to den, kdy se mnoho zamilovaných lidí obdarovává dárky, květinami, sladkostmi, přáníčky s tématikou lásky, jejíž nejčastějším ztvárněním bývá srdce. Samozřejmě tento den není pouze o darech, ale také o společných chvílích a zážitcích s tím, koho opravdu milujete. V tento den mnoho zamilovaných párů například stvrzuje svoji lásku zavěšením visacího zámku (tzv. „zámku lásky“) s jejich iniciály třeba na zábradlí mostů. Což mě přivádí na myšlenku, že by se hlavně 14. února vyplatilo vlastnit sezónní železářství a nebo zahradnictví, protože jedna lidová pranostika praví „Na svatého Valentinka sej přísadu do záhonka“. Nechť si to každý přeloží po svém.

Rozhodně si myslím, že pokud jste prací po celý rok maximálně vytíženi, alespoň v tento den si udělejte volno a prožijte jej se svojí drahou polovičkou. Vytvoříte tím příjemnou atmosféru, zpevníte pomyslné stavební kameny vašeho láskyplného vztahu a hlavně si tento den maximálně užijete!

Naplánujte si na tento den třeba nějaký výlet za romantikou, přece jen, vy si to zasloužíte!

„Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo.“
Voltaire