Stop prokrastinaci!

Rána jsou někdy opravdu těžká a to obzvláště, když vám v pět hodin ráno zazvoní budík a vy víte, že je čas vstávat, aby jste včas přijeli do práce. Věřím, že mnoho z vás budík „zamáčkne“ a v duchu si řekne „ještě pět minut“. Mnohdy se ale pět minut protáhne a vy nevědomky ležíte v posteli třeba i hodinu navíc. Po nějaké době s odhodláním vstávat otevřete oči a na budíku vidíte, že je šest hodin. Párkrát si protřete oči, protože nevěříte tomu, že pět minut vás takto zradilo a doslova vystartujete z postele. Bohužel ale už není čas na jakékoliv delší přípravy a to o snídani ani nemluvě. Celý den pak máte hektický, koncentrace jako by se vám vyhýbala a pozitivní nálada, ta je nejspíš ještě doma. Podobný scénář rána také znám a ze své vlastní zkušenosti vím, že je v tento okamžik i moje sebevědomí na bodu mrazu a téměř nic mi nepomůže. Snad jen ten prudce přerušený spánek, který máte v takovou chvíli v hlavě jako velkou trofej za „přežiti“. Věřím, že nikdo z vás se v podobné situaci také necítí skvěle. Pokud tomu tak je, pak je potřeba na sobě trochu pracovat, což je bohužel ještě těžší než samotné vstávání. Ale zase na druhou stranu je příjemné být vždy správně nastartován. Ne nadarmo se říká „štěstí přeje připraveným!“ Jenže, jak se správně připravit a mít tak jistotu následného úspěšného a produktivního dne?

Úplně první věcí, která vám k lepším zítřkům pomůže je sednout si ke stolu, vzít si do ruky tužku a papír a navrhnout si následný den. Tedy přehled toho, co skutečně chcete udělat a uděláte nebo jinak řečeno, stanovte si cíle! Celý plán si označte datem dne, kterého se to týká. Je důležité mít stanoveno, do kdy chcete vámi stanoveného cíle dosáhnout (stále mám namysli zmíněné datum). Při sepisování nepoužívejte kondicionál (podmiňovací způsob) – „mohl bych jít spát dříve, udělal bych úklid v garáži či mohl bych se učit“. Můžu vás ujistit, že použití tohoto způsobu je méně efektivní než když použijete indikativ (oznamovací způsob) – „naučím se, půjdu dříve spát, uklidím v garáži“.

Stanovte si takové cíle, které můžete v daný den skutečně udělat a zároveň se motivujte! Nedostatek motivace vede k prokrastinaci, která je v současné době velmi aktuálním tématem snad u každého. Uvědomte si, že vy sami jste tvůrcem svého štěstí a své nálady v každé situaci. Pokud můžete náladu ovlivnit a cítit se skvěle, měli by jste toho rozhodně využít!

Máte-li sepsány cíle, nezapomeňte také na to, že důležitou složkou každého dne je správná životospráva. Myslete proto také na občerstvovací pauzu, na procházku nebo na krátký odpočinek. A jak jsem před chvílí nastínil, klíčová je pro vás VAŠE MOTIVACE! Vámi stanovenou „odměnu“ napište výrazně větším písmem než je okolní text, podtrhněte si ji a zvýrazněte. Teď už jen stačí, aby jste tento plán měli stále na očích, proto ho doporučuji připnout na nástěnku, přilepit páskou na dveře pracovny či „přimagnetovat“ na lednici. Kdykoliv kolem plánu projdete, jako první uvidíte zvýrazněnou motivaci, která je hlavním důvodem, proč to děláte! Pak to celé má teprve pro vás ten správný smysl. V tuto chvíli jste udělali první krok k lepším zítřkům, ale ještě nejásejte! Na řadu totiž nastupuje vaše odhodlání a pevná vůle. Aby pro vás všechny body byly splnitelné, pořádně se vyspěte. Tudíž posuňte si „večerku“ na dřívější čas než doposud, aby jste mohli vstát brzy a měli tím pádem celý den před sebou. Doporučená doba potřebného odpočinku pro dospělého člověka je průměrně osm hodin. Když jej ošidíte, jste sami proti sobě, jelikož spánkový deficit má vliv na mnoho faktorů jako je například oslabená imunita, odolnost vůči stresu, deprese, obezita, koncentrace ad. Proto je zbytečné sám sebe obírat o poctivých osm hodin v posteli. Naopak naspáním devět hodin a více jste také sami proti sobě, jelikož se obíráte o drahocenný čas a máte tím pádem méně času na zvládnutí všech aktivit, které v takovém případě můžete vykonávat bez zbytečného stresu. Stres je v životě každého z nás zbytečná věc, která má bohužel vliv na naše zdraví. Nestresujte se!

Je přibližně sedm hodin ráno a vy vstáváte plni energie a odhodlání. Nový den začínáte vydatnou snídaní, která posílí jak vaše tělo, tak i váš mozek, který vám díky živinám zajisté nebude vnitřně bránit v plnění stanovených cílů. A aby jste energii opravdu měli, doporučuji obohatit si snídani o čerstvé ovoce (pozor však dávejte na větší konzumaci citrusů, protože u někoho se může vyskytnout ekzém či zarudnutí kůže na základě tzv. „převitamínování“ – z vlastní zkušenosti). Je sice esteticky zajímavé vyjít ze stereotypu a mít občas jinou barvu „omítky“, ale důležité je všímat si snahy vašeho těla s vámi komunikovat a zrovna tento jev je určitá „stopka“ organismu vůči konkrétní situaci. Po bohaté a výživné snídani je čas na uskutečnění svých cílů. Pojďte s chutí do toho!

Co vám zajisté pomůže je i dobrá atmosféra. S chutí si pusťte do pozadí hudbu, která vás vnitřně „nakopne“. Dokonce i existují weby, které nabízí vybrat si hudební kategorii dle aktuální potřeby, například „stop prokrastinaci, do fitka“. Pokud ovšem máte stanovený cíl typu „naučit se na zkoušky či napsat seminární práci“, zkrátka činnost u které budete převážně zatěžovat mozek, doporučuji naopak klidnější hudbu. Na podobném serveru jako u předešlého příkladu můžete zvolit hudební kategorii označenou jako „na učení, inspirativní“ nebo si manuálně vytvořte svůj vlastní playlist, který by měl obsahovat především vážnou hudbu (Wolfgang Amadeus Mozart, Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven). Zajímavostí ohledně hudby je fakt, že v minulosti vědecké studie prokázaly vyšší IQ u lidí, kteří poslouchají vážnou hudbu. Jedná se o tzv. „Mozartův efekt“.

Dopřejte si tímto způsobem potřebnou dávku energie a uvidíte, že plnění cílů bude jednodušší. Také ale myslete na to, proč daný cíl plníte, tedy myslete na MOTIVACI!

Když vše úspěšně splníte, nezapomeňte se odměnit a tento blažený a hrdý pocit si pořádně vychutnat! Není také na škodu udělat si z mnoha věcí zvyk. Například pokud budeme mluvit o samotném spánku, pokud budete pravidelně po dobu 3 týdnů chodit spát ve stejný čas a probouzet se také ve stejný čas, váš organismus si na tento režim zvykne a vy pak budete moci na poličku místo budíku umístit třeba kaktus.

A když pak na výměnu budíku zapomenete, při prvním pokusu o navyklém „zaklapnutí“ budíku zaručeně z postele hned vyskočíte!